חלבון מי גבינה. ידוע כחלבון Whey. זהו חלבון שמקורו במי הגבינה והוא בעל ערך ביולוגי גבוה. יתרונותיו העיקריים טמונים בכך שהחלבון כבר עבר עיבוד ופירוק ואף תוספות של חומצות אמינו (BCAA וגלוטמין) לקבלת התוסף הסופי. הסוג השכיח ביותר הנו ה –Isolated (סינון, חילוף יונים והידרוליזציה) ו-concentrated (מרוכז). יעילותו טמונה ביכולת הספיגה המהירה ומהרכבו, היות והוא נספג מהר בגוף ונחשב מצוין כהשלמה חלבונית לספורטאים המעוניינים להוסיף או לשמר את מסת השריר בתקופת אימונים אינטנסיבית. קיימים בשוק הרבה מותגים, טעמים, סוגים ואיכויות לחלבון.

התפקיד העיקרי אותו ממלא החלבון מיד לאחר האימון הינו שיפור הסינתזה של חלבוני השריר ושל מאגרי הגליקוגן בשריר ועזרה לשיקום ובנייה מחדש של השריר.


היתרונות של תוספי החלבון של אטום פלוס טמונים בכך שהם מהווים מענה חלבוני נוח (לא צריך להשקיע זמן בבישול), זמין, קל לספיגה (לא מצריך השקעה אנרגטית גבוהה בתהליך העיכול) וקל למדידה (כמויות החלבון והיחס ידועים ומדודים מראש).


צריכה של חלבון לבד לא תאפשר בנייה של מרבית השרירים. לשם כך יש לשלב את צריכת החלבון עם פחמימות, המספקות לגוף את האנרגיה הדרושה בתהליכי בניית השריר. היחס המקובל הנו 1:3-4 (3 גרם פחמימות על כל גרם חלבון).

על מנת לשמר

את מאגרי החלבון בגוף, נקבעה צריכה יומית מומלצת על בסיס של 0.8 גרם לכל ק"ג משקל. לכן, גבר ממוצע אמור לצרוך בהתאם למדד זה סך של 55 גרם חלבון ביום ואילו אישה צריכה 44 גרם חלבון. אמנם נתון זה מתיימר להיות בעל תוקף לכ- 95% מהאוכלוסייה, אך הוא מניח מאמץ רגיל במהלך היום.
אנשים העוסקים בספורט זקוקים כמובן לכמות חלבון גבוהה יותר. מחקרים מראים כי לספורטאים יש צורך בלמעלה מ- 1.2 ג' חלבון לכל ק"ג (אצל ספורטאי כוח, הנתון יכול להגיע גם ל- 1.8 ג').


כמה חלבון צריך לאכול ביום? האם יש הבדל בין אימון אירובי לאימון כוח, מהו מאזן החנקן ואיך הוא קשור להכל? יעל דרור עושה קצת סדר ומזהירה מפני טעויות נפוצות בקרב מתאמנים

כדי להגיע לדרישת החלבון היומית ניתן לאכול מוצרים שונים המכילים חלבון. למשל מוצרים מן החי כגון בקר, עוף, הודו, דג, מוצרי חלב וביצים או מוצרים מהצומח כדוגמת קטניות, דגנים, ירקות, פירות, אגוזים, גרעינים וזרעים, או מוצרי סויה.

איזולייט הוא צורת החלבון המבודדת והטהורה ביותר וקונסנקרט הוא חלבון מרוכז באיכות מאוד גבוהה


כמויות החלבון המומלצות לאדם מתאמן הן 1.5-2 גרם ל-1 ק"ג ממשקל גוף. לאדם לא מתאמן רצוי לצרוך 0.8-1 גרם חלבון ל-1 ק"ג ממשקל גוף. כמובן שכל אדם הוא שונה ויש לקחת את זה בחשבון לפני חישוב הכמויות הנצרכות

כדורגל, כדורסל, טניס, crossfit, אנשים המתאמנים בתחרות irom man וכל תחום ספורט הדורש עבודה פיזית וכוח